Menu Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Poczesna, utrzymywanym ze środków samorządu gminy. Patronat nad zespołem sprawuje Wójt Gminy pan Krzysztof Ujma


 Wrzosowianie działają w strukturach Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Aktualności

UWAGA! ZESPÓŁ NIE PROWADZI WYPOŻCZALNI STROJÓW!


NOWY HARMONOGRAM ZAJĘĆ TANECZNYCH ORAZ ŚPIEWU OBOWIĄZUJE OD 01.02.2016R.


WTOREK


GR. "B" 17:20 - 19:00 (remiza OSP)

GR. "A" 19:00 - 20:30 (remiza OSP)


ŚRODA


GR. „C” 17:00 – 18:00 T /18:00 - 18:30 Ś(DD)

GR. „D” 17:30 - 18:00 Ś /18:00 – 19:00 T(DD) - grupa początkująca

GR. „S” 18:30 - 19:00 Ś /19:00 – 20:00 T(DD) - grupa dorosłych


PIĄTEK


GR. "C" i "D" 17:00 - 18:00 T / 18:00 - 18:30 Ś (DD)

GR. "B" 17:30 - 18:00 Ś (DD) / 18:00 - 19:10 T (remiza OSP)

GR. "A" 18:30 - 19:10 Ś (DD) / 19:10 - 20:40 T (remiza OSP)Zespół Folklorystyczny "WRZOSOWIANIE" zaprasza na KONCERT KOLĘD, który odbędzie się 31 stycznia 2016r. o godz. 9.10 w Kościele pw. Bożego Ciała we Wrzosowej.


"WRZOSOWIANIE" JURAJSKIM PRODUKTEM ROKU 2015

     W XV Edycji Konkursu Jurajski Produkt Roku – w kategorii Inny Produkt – Dorobek Kulturalny – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” został uhonorowany statuetką. Uroczysta Gala odbyła się w piątek, 15 stycznia 2016r. w sali częstochowskiej filharmonii. Na uroczystości obecny był m.in. Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, który wraz z Justyną Wilk i delegacją „Wrzosowian” odebrał statuetkę. Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” działa nieprzerwanie od 1998 roku. Powstał z inicjatywy Zarządu OSP we Wrzosowej oraz komendanta Mariana Kolodzieja. Od 2007 roku działa przy Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej a patronat honorowy nad „Wrzosowianami” sprawuje Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Nad wszystkim czuwa dyrektor Pocześniańskiego Centrum Kultury – Anita Imiołek oraz choreograf Justyna Wilk. Kultywuje nie tylko regionalną, ale również polską tradycję ludową (mają w repertuarze wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów: częstochowskiego, krakowskiego, lubelskiego, łowickiego, śląskiego, Lachów Sądeckich i Beskidu Żywieckiego). Zespół tworzy pięć grup wiekowych: dzieci przedszkolne, dzieci kl. I – III, dzieci kl. IV – VI, młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz utworzona we wrześniu br. grupa dorosłych. Zespół jest wizytówką Gminy Poczesna. Rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale i za granicą. Był m.in. trzykrotnie gościem honorowym na uroczystościach narodowych w Grecji, Serbii i Macedonii, gdzie pełnił funkcję ambasadora kultury polskiej. W 2012 roku reprezentował gminę w rejonie solecznickim na Litwie. W 2013 roku uczestniczył w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Balkan Folk Fest w Bułgarii. Na stałe wpisał się w takie imprezy cykliczne jak: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z Daleka i Bliska” czy Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Są stałymi uczestnikami Regionalnych i Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych OSP w Krynicy, Ciechocinku i Wiśle. W 2015 roku "Wrzosowianie" dwukrotnie wystąpili w Bytomiu w koncercie: Muzyka narodów, dwukrotnie wystąpili podczas XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Byli gościem Jura Rok Festiwal w Olsztynie oraz wzięli udział w I edycji projektu ETNOSTRADA. Również w tym roku otrzymali wyróżnienie w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”, w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje obrzędy i zwyczaje”. „Wrzosowianie” byli trzykrotnie nominowani do Statuetki Starosty Częstochowskiego w dziedzinie „Kultura”.XVI DNI EUROPEJSKIEJ KULTURY LUDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE

      W sobotę 5 września 2015 r. rozpoczęły się koncerty zespołów ludowych z różnych regionów Polski, w tym także "WRZOSOWIANIE" zatańczyli tańce cieszyńskie, Beskidu Żywieckiego, Kujawy, a swój występ zakończyli Kujawiakiem z Oberkiem. W niedzielę pomimo deszczowej pogody "WRZOSOWIANIE" rozpoczęli koncert piosenką "Jestem Łowiczanka" a zakończyli groteska "Maski". Na scenie pojawiły się również tańce lubelskie, kujawskie, cieszyńskie oraz polka i krakowiak Lachów Sądeckich.Zapraszamy na nasze najbliższe koncerty 5 i 6 września podczas XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej. W sobotę o godz. 15:30 przed budynkiem ratusza rozpoczną się koncerty zespołów ludowych z różnych regionów Polski i z zagranicy.


Oto cały program scenicznych prezentacji XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej 5 września 2015 r.

15.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”

16.00 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”

16.30 – Zespół Regionalny „Wisła”

17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”

17.30 – Zespół Regionalny „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

18.00 – Zespół Čači Vorba

6 września 2015 r.

15.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”

15.30 – Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej

16.00 – Zespół Sutari

17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”

17.40 – Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”

18.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

ZAPRASZAMY!

Wigilia Samorządowców - HS w Poczesnej

      Pięknych świątecznych chwil oraz szczęścia i radości w Nowym Roku - składano sobie podczas zorganizowanego przez wójta gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę, spotkania opłatkowego. W Hali Sportowej zebrali się m.in. radni, przedstawiciele działających na terenie gminy Poczesna Stowarzyszeń, Kół Gospodyń, Ochotniczych Straży Pożarnych. Byli księża, ludzie kultury, pracownicy oświaty, Urzędu Gminy oraz mieszkańcy. Gości przywitał gospodarz, który podsumował mijający rok, podziękował za wsparcie w wyborach, a następnie złożył świąteczno-noworoczne życzenia.
      Wigilijne spotkanie uświetnił koncertem kolęd Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" prezentując tradycyjne kolędy i pastorałki, w wykonaniu wszystkich grup wiekowych.Zabawa Jubileuszowa - Wrzosowa

      W niedzielę 9 listopada w Remizie OSP we Wrzosowej odbyła się uroczysta zabwa z okazji Jubileuszu Wrzosowian. Wzięli w niej udział wszyscy członkowie zespołu, od najmłodszych, do tych z najdłuższym stażem. Nie zabrakło także władz Gminy: Pani Anity Imiołek, Pana Krzysztofa Ujmy oraz Pana Mariana Kołodzieja. Po części oficjalnej, podczas której usłyszeliśmy mnóśtwo miłych słów i życzeń, związanych z urodzinami zespołu, odbyła się niekończąca się zabawa tanczena.Jubileusz XV-lecia ZF Wrzosowianie

      W sobotę 8 listopada Zespół Folklorystyczny WRZOSOWIANIE świętował hucznie swoje piętnaste urodziny. Uroczystość rozpoczęła się polonezem i mazurem – tańcami kontuszowymi – w przemienionej na ten wyjątkowy wieczór w salę koncertową Hali Sportowej w Poczesnej. Koncert się rozpoczął, gości przybywało, zapełniły się wszystkie przygotowane miejsca. Gości przywitali organizatorzy koncertu – wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poczesnej Anita Imiołek.
      Dokonując oficjalnego otwarcia koncertu, wójt gminy podkreślił znaczenie zespołu dla środowiska, jego osiągnięcia w regionie, w kraju i za granicą. Sukces zespołu to wytrwałość i pasja młodych artystów, którzy mogą się rozwijać dzięki finansowaniu przez samorząd gminy Poczesna zakupu strojów, zatrudnieniu profesjonalnej kadry, finansowaniu wyjazdów na koncerty i festiwale oraz ogromnemu wsparciu rodziców.
      Program koncertu, prezentowany w trzech blokach, poprowadził widzów w folklorystyczną podróż po różnych rejonach naszego kraju. Był region śląski, cieszyński, polka Lachów Sądeckich, tańce i przyśpiewki lubelskie, zabawy dziecięce regionu częstochowskiego, popisy taneczne górali Beskidu Żywieckiego, łowicki kujawiak z oberkiem i taneczno – wokalna wiązanka krakowska. Przez dwie godziny scena mieniła się barwami przepięknych strojów, furkotały wstążki u wianków, błyszczały korale, pyszniły się pawie pióra, lśniły pasy i cekiny. Spontaniczna reakcja publiczności dodawała energii występującym, którzy nawzajem zagrzewali się do tańcowania głośnym pokrzykiwaniem i przytupywaniem. „Aż mi się w głowie kręci. Czuję się jak na karuzeli – jest tak radośnie, kolorowo. Jak to mówią młodzi – odlotowo” – mówiła po koncercie jedna z jego uczestniczek.
      W tym urodzinowym widowisku wystąpiły wszystkie trzy grupy wiekowe – od dzieci najmłodszych, kilkuletnich, dla części których był to w ogóle pierwszy występ na scenie – przez grupę młodzieżową po najstarszą, dorosłych, którzy na koncert przyjechali … ze swoimi dziećmi. Nie brakuje bowiem w zespole osób, które pracują w nim od początku istnienia. Tych najdłużej związanych z Wrzosowianami uhonorowano specjalnie na tę okazję wykonanymi w pracowni plastycznej Gminnego Centrum Kultury zegarami. W grupie wyróżnionych znaleźli się: Katarzyna Nowicka, Paulina Zarzycka, Agnieszka Knysak, Aleksandra Szymczyk, Martyna Sośnica, Katarzyna Żyłka, Maja Żurek, Karolina Skiba, Agnieszka Kubiczek, Marek Chmielarz, Łukasz Rudzki, Piotr Boryś oraz Grzegorz Żyłka.
      Wójt Krzysztof Ujma podziękował osobom zaangażowanym w pracę artystyczną zespołu oraz w pomoc w organizacji zaplecza. Tu wyróżnieni zostali: Anna Jaśkiewicz, Dorota Wiśniewska – Klekot, Izabela Jabłońska, Bożena Woźniak, Tadeusz Paździor, Andrzej Szewczyk, Zbigniew Bednarczyk i Przemysław Błaszak (firma Pro Mebel).
      Zespół podziękował wszystkim, którzy wspierają jego pracę i stwarzają możliwości dalszego rozwoju. Wrzosowanie podziękowania skierowali do wójta Gminy – Krzysztofa Ujmy, Rady Gminy Poczesna z przewodniczącą Lidią Kaźmierczak na czele, współtwórcy zespołu i jego opiekuna z ramienia OSP druha Mariana Kołodzieja, dyrektora Zespołu Szkół we Wrzosowej Alicji Janowskiej oraz dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Poczesnej Anity Imiołek.
      Szczególne podziękowania i wyróżnienia otrzymała Justyna Wilk – kierownik artystyczny i choreograf zespołu, pełniąca tę funkcję od … 15 lat. Życzenia i gratulacje złożyli jej min. wicestarosta Powiatu Częstochowskiego Janusz Krakowian, dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Stanisław Gmitruk, delegacje zespołów folklorystycznych z Kamienicy Polskiej i Janowa.
      Nie zabrakło słów uznania ze strony Zarządu Głównego OSP RP – urodzinowe życzenia złożyła Dorota Standel z Komisji Kultury. Marian Kołodziej - członek Prezydium Zarządu Powiatowego OSP RP w imieniu Prezesa Zarządu udekorował Brązowymi Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa Karolinę Skiba, Rafała Skiba, Justynę Wilk i Katarzynę Nowicką.
      Oczywiście nie zabrakło prezentów dla całego zespołu. Krzysztof Ujma przekazał dzieciom, młodzieży i dorosłym profesjonalną kolumnę aktywną do nagłośnienia podczas prób oraz całe pudło… koszulek firmowych z logo zespołu.
      Koncert, podczas którego na scenie wystąpiło prawie 80 osób – zakończył się pojawieniem się przed sceną ogromnego tortu urodzinowego.15 LAT WRZOSOWIAN!


Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" zaprasza na koncert jubileuszowy z okazji 15 - lecia swego istnienia, który odbędzie się dn. 08.11.2014r. w Hali Sportowej w Poczesnej, ul. Szkolna 1 o godz. 18. Serdecznie zapraszamy!XXXVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy - HS w Poczesnej

      W czwartek – 23 października – w Hali Sportowej w Poczesnej odbyła się XXXVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy.Po rozpoczęciu przez przewodniczącą – Lidię Kaźmierczak Nadzwyczajnej Sesji i przyjęciu porządku obrad przez radnych, z prezentacją przedstawiającą gminę Poczesna wystąpił wójt Krzysztof Ujma. Głos zabierali i przedstawili swoje prezentacje również zaproszeni goście. Po oficjalnym zakończeniu Nadzwyczajnej Sesji goście wraz z gospodarzami prowadzili rozmowy w kuluarach. Dla wszystkich wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, zachwycając gości zarówno prezentowanym repertuarem, jak i barwnymi strojami.

Więcej zdjęć100-lecie ZS we Wrzosowej

      Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się piątkowe uroczystości z okazji 100-lecia Zespołu Szkół we Wrzosowej, następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do szkoły, gdzie rozpoczeły się oficjalne obchody. Jubileusz rozpoczął się 5 września. Wówczas społeczność szkolna, rodzice, wójt – Krzysztof Ujma oraz przyjaciele szkoły, wyruszyli w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, na Jasna Górę. Na 17 października zaplanowane zostało zakończenie jubileuszu. Goście mogli zapoznać się z historią szkoły, którą nauczyciele wraz z uczniami, przygotowali w formie kilkunastu tematycznych wystaw, wśród których znalazła się także wystawa poświęcona ZF Wrzosowianie. W trakcie części artystycznej mogliśmy zobaczyć solistki "Wrzosowian", które zaprezentowały piosenki ludowe: Mówiła mi mama, Łowiczanka jestem, Wyszłabym za dziada oraz To i hola.Regionalne Święto Plonów - Huta Stara B 2014

      Regionalne Święto Plonów - Dzień Bractwa Kuźnic - pod taką nazwą przebiegł tegoroczne dożynki. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.30, kiedy to przez Hutę Starą B przemaszerował barwny, Dożynkowy Korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą. Punktualnie o godzinie 16.00, na „Orliku” rozpoczęła się Polowa Msza Święta, której przewodniczył ks. biskup Antoni Długosz. Po mszy, ksiądz biskup wystąpił z kilkunasto minutowym recitalem. Utwory pochodzi z najnowszej płyty wydanej z okazji 50-lecia kapłaństwa. Podczas części artystycznej mogliśmy również zobaczyc atrakcyjny program, zaprezentowany przez ZF Wrzosowianie. Nie zabrakło zarówno tańców narodowych, jak i regionalnych oraz piosenek ludowych.


Więcej zdjęćXVI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
Z daleka i bliska 2014

      W tym roku gospodarzami "Spotkań" były gminy: Lelów, Poczesna i Przyrów. Spotkania te rozpoczęły się 3 lipca, barwnym korowodem Zespołów, które zmierzały III Aleją w stronę Jasnej Góry. Pierwszym koncertem był Dzień chorwacki w Lelowie. Potem były kolejne występy - Dzień Słowacki w Przyrowie oraz Dzień Macedoński w Poczesnej. Wszyscy – gospodarze „Spotkań”, organizatorzy, zaproszeni goście, a przede wszystkim zespoły folklorystyczne - spotkali się na Koncercie Galowym. Odbył się on w Klubie „Politechnik”. Tegoroczny koncert rozpoczął się o godz. 18. Po podziękowaniach rozpoczęły się występy artystyczne. Całość zakończył wspólny, międzynarodowy polonez.

Więcej zdjęćFestyn w ZS we Wrzosowej

      W miniony weekend (13-15 czerwiec 2014) z okazji Mamy, Taty i Dziecka odbyły się cztery festyny: we Wrzosowej w Zespole Szkół i przedszkolu, w przedszkolu w Hucie Starej A i w Zespole Szkolnio-Przedszkolnym w Słowiku. Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" wystąpił w sobotę, 14 czerwca - w Zespole Szkół we Wrzosowej, zachwycając przybyłą publiczność programem składającym się zarówno z tańców narodowych, jak i regionalnych. Oprócz Wrzosowian na scenie zaprezentowali się również uczniowie ZS we Wrzosowej oraz artyści GCKIiR w Poczesnej.XVIII Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych - Wisła 2014

      W dniach 30 maja - 1 czerwca Wisłę opanowały zespoły artystyczne i orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych. Przez trzy dni w centrum miasta, głównie w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, rozbrzmiewała muzyka i śpiewy w wykonaniu ok. 600 artystów z całej Polski. XVIII Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych sprowadziły do Wisły, aż 25 zespołów z całego kraju w tym również Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”. Nasz zespół reprezentował województwo śląskie. Poziom artystyczny, jak i repertuar poszczególnych wykonawców był bardzo zróżnicowany, dlatego każdy mógł znaleźć w tej muzyczno-tanecznej uczcie coś dla siebie. Członkowie „Wrzosowian” zaprezentowali tańce narodowe oraz tańce różnych regionów Polski. Podczas koncertu finałowego „Wrzosowianie" zostali wyróżnieni jako jeden z najlepszych zespołów folklorystycznych w Polsce, wiążący swoją działalność z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi otrzymując nagrody i gratulacje od jury.

Więcej zdjęćEkologiczny weekend - CH Auchan

      W sobotę, 26 kwietnia 2014 podczas "ekologicznego weekendu", w pasażu Centrum Handlowego Auchan można było podziwiać Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie. W ramach tego ekologicznego weekendu, w pasażu Auchan, odbywały się najróżniejsze zabawy i konkursy. Do Kapituły wpłynęło 26 prac plastycznych, zebrano ponad dwie tony surowców wtórnych, w zamian których można było otrzymać przeróżne rośliny.Wigilia Zespołowa 2013

      21 grudnia 2013 w siedzibie ZF Wrzosowianie odbyła się Wigilia Zespołowa. Po części oficjalnej, w któej głos zabrały "władze" zespołu, mogliśmy podzielić się opłatkiem i życzyć szczęścia i pomyślności na nadchodzący 2014 rok.Stoły Bożonarodzeniowe - HS w Poczesnej

      VIII Regionalna Prezentacja Stołów Wigilijno - Bożonarodzeniowych odbyła się 14 grudnia w hali sportowej w Poczesnej. Była to uroczystość czterech powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego i myszkowskiego. Na grudniowej uroczystości w Poczesnej zaprezentowano dwadzieścia dwa stoły z czterech powiatów. Było piętnaście stoisk z rękodziełem artystycznym. Nie zabrakło występów artystycznych. Przed gośćmi zaprezentowały się zespoły Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji: Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie, Kwiaty Jesieni, Takt, Błysk, Iskierki.Eurokolędowanie - Katowice 2013

      13 grudnia 2013r. o godzinie 12.00 w katowickim Kinoteatrze Rialto odbył się Koncert Kolęd "Eurokolędowanie". Poczas koncertu wystąpiło ponad 120 osób - 10 solistów i grup wokalnych, które zaśpiewały własne aranżacje tradycyjnych kolęd i pastorałek. Wśród nich znalazł się również Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", który zaprezentował przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki.11 listopada - Gminne Obchody Święta Niepodległości w Poczesnej

      Obchody Święta 11-go Listopada w tym roku odbywały się w Poczesnej, w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Punktualnie o godz. 10.30 ksiądz proboszcz – Jarosław Sroka powitał gości: "Są w polskim kalendarzu święta, o których nie można zapomnieć." Okupione ludzkim cierpieniem, ludzką krwią, życiem... O tych osobach, które poniosły ofiarę największą, nie wolno nikomu zapomnieć". Po krótkim powitaniu delegacje przedstawicieli władz gminnych, radnych, kombatantów, strażaków złożyły kwiaty w miejscach pamięci ma terenie naszej gminy. Następnie mieszkańcy gminy Poczesna oraz goście wzięli udział w uroczystej mszy świętej. Na zakończenie uroczystości zespoły Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji zaprezentowały program słowno-muzyczny "O Niepodległość". Wystąpili recytatorzy Koła Teatralnego, śpiewali Wrzosowianie i Kwiaty Jesieni, grała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta.Pożegnanie lata - Święto jabłka w Mstowie

      Warto było odwiedzić Mstów w niedzielę 15 września. Na mstowskim rynku królowało jabłko. Impreza Święto Jabłka Owocowo w Mstowie przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Doskonale bawili się dorośli i dzieci, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Imprezie towarzyszył kiermasz, na którym można było kupić drzewka, krzewy a także wszystko to co jest potrzebne w przydomowym ogrodzie. Były także stoiska z wyrobami z drewna – wśród których można było znaleźć jabłka. Na scenie oprócz Z.F. Wrzosowianie, który zaprezentował barwny program zaprezentowali się również zespół Kogel- Mogel, Folk – Ekspres oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich Mstowianki.Festyn Parafialny we Wrzosowej

      W pierwszą sobotę września na terenie parafii we Wrzosowej odbył się festyn parafialny, zoranizowany przez ks. proboszcza Zygmunta Jurczyka. Każdy kto przybył na parafialną imprezę na pewno się nie nudził i znalazł coś dla siebie. Były min. występy dzieci ze szkoły podstawowej we Wrzosowej. Przed publicznością zaprezentowały się również zespoły z pocześniańskiego centrum kultury: Zespół Tańca Estradowego „Takt” oraz Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”.

Więcej zdjęćXIV Dni Europejskiej Kultury Ludowej - Dożynki Jasnogórskie 2013

      Miniony weekend (30.08 - 1.09) był czasem szczególnym dla rolników z całego kraju – na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników, by dziękować za tegoroczne plony podczas Jasnogórskich Dożynek. Obchodom jasnogórskich dożynek oraz XXII Krajowej Wystawie Rolniczej towarzyszyły XIV Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Inicjatywa ta objęła m.in. targi sztuki ludowej, wernisaże, wystawy ludowych artystów oraz prezentacje ludowych zespołów. W tym roku występy odbywały się na scenie pod ratuszem na częstochowskim Placu Biegańskiego. Wśród zaproszonych do udziału w festiwalu zespołów znaleźli się "Wrzosowianie" Wystąpili w niedzielę, prezentując 40-minutowy program. Licznie zgromadzoną publiczność zachwyciły stroje, choreografia i urok młodych artystów.

Więcej zdjęćDożynki Gminne - Słowik 2013

      Tegoroczne święto plonów odbyło się 25 sierpnia w sołectwie Słowik. Wójt Krzysztof Ujma w towarzystwie księdza proboszcza z parafii we Wrzosowej – Zygmunta Jurczyka oraz starościny Dożynek – Bogusławy Krzyczmonik z Korwinowa i starosty – Michała Burego ze Słowika – podjechał konną bryczką na plac szkolny w Słowiku. Kilka minut później rozpoczęła się uroczysta msza polowa. Po mszy, rozdaniu nagród, podziękowaniach Kołom i Stowarzyszeniom oraz części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Przed publicznością zaprezentował się ZF „Wrzosowianie”, który został nagrodzony gromkimi brawami, a także Zespół Folklorystyczny „Wierchy” z Milówki. Ludowe przyśpiewki i tańce oddały atmosferę święta chleba. Kilka minut po godz. 20 do tańca porwał uczestników Dożynek zespół Aster. Jak zauważyli goście i gospodarze: - Dożynki w Słowiku były dniem pełnym radości i podsumowującym ciężką pracę rolników.

Więcej zdjęćVII Balkan Folk Fest - Kiten Bułgaria

      6 lipca Zespół Folklorystyczny WRZOSOWIANIE wyruszył w swoją kolejną podróż zagraniczną, zabierając ze sobą specjalnie przygotowaną na ten czas wiązankę tańców polskich.
     Celem wyjazdu, tym razem do Bułgarii, był udział w Międzynarodowym Festiwali Folkloru Balkan Folk Fest 2013.W festiwalu trwającym trzy miesiące, od czerwca do końca sierpnia, rotacyjnie bierze udział około 180 europejskich zespołów folklorystycznych, chóralnych i orkiestrowych, prezentujących swoją kulturę w miasteczkach rozłożonych wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego – Kiten, Primorsko i Carevo. Nie bez przyczyny ten odcinek czarnomorskiego wybrzeża nazywany jest Riwierą Bałkańską.
     W tak daleką podróż udała się 40 – osobowa grupa tancerzy wraz z trzema opiekunami. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, w hotelu SOFIA położonym w lasku nieopodal plaży, nie zważając na zmęczenie długą podróżą, po krótkim odpoczynku udaliśmy się na plażę. Piękna plaża, ciepłe morze, wspaniałe krajobrazy pozwoliły na szybką regenerację sił.
     Podczas pobytu zespół wystąpił na scenie w Primorsko trzy razy. Każdy koncert poprzedzał korowód uczestniczących zespołów, przemierzający przy dźwiękach orkiestr i kapel główny deptak miasteczka. Zarówno korowód jak i prezentacje zespołów wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców i licznych turystów wypoczywających w tym pięknym miejscu. Każdego dnia na scenie prezentowało się kilkanaście zespołów, w tym z Serbii, Chorwacji, Czech, Ukrainy, Bułgarii oraz licznie reprezentowane zespoły z różnych stron Polski.Żywiołowy taniec i barwne stroje WRZOSOWIAN bardzo się podobały. Pełni energii, pewni swoich umiejętności, bez zbędnej tremy, pięknie i żywiołowo zatańczyli swój program. Wyjazd do Bułgarii to równocześnie forma nagrody dla zespołu za ciężką pracę i systematyczne próby w ciągu całego roku. Tak więc były i chwile wolne, służące wypoczynkowi. Korzystaliśmy z kąpieli słonecznych i wodnych. Po sześciu dniach pracy, ale i wypoczynku, opaleni, zadowoleni i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dla większości, jak nie dla wszystkich uczestników był to pierwszy, wspaniały pobyt nad pięknym Morzem Czarnym.

Więcej zdjęćDni Gminy Poczesna 22-23.06.2013r.

     23.06.2013r. Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" zaprezentował się podczas Dni Gminy Poczesna dając 40sto minutowy koncert na scenie przy GCKI i R w Poczesnej.


Więcej zdjęćXVIII Regionalne Spotkania Zespołów Artystycznych OSP - Ciechocinek 2013

     16 czerwca zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie" reprezentował gminę Poczesna i powiat częstochowski podczas XVIII Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych OSP w Parku Zdrojowym w Ciechocinku. Był to trzeci z kolei dzień XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Strażackiej. Poza „Wrzosowianami” wystąpiło tego dnia 10 innych zespołów kultywujących tradycje folkloru w swoim regionie. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę, a o wynikach festiwalu uczestnicy zostaną powiadomieni w późniejszym terminie.


Więcej zdjęćXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej - Ciechocinek 2013

      15 czerwca w Ciechocinku odbył się 13. z kolei Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej. Zainagurował go piątkowy koncert pt. "Trochę wspomnień". Jurorzy wysłuchali 11 zespołów z województw: ślaskiego, opolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, które walczyły o nagrody. Zespół Folklorstyczny "Wrzosowianie" zaprezentował się w trzech utworach przygotowanych pod kierunkiem instruktora śpiewu Dorotę Wiśniewską-Klekot.


Więcej zdjęćKoncert Rodzinny w gminie Poczesna 2013

     W Poczesnej biskup Długosz był gościem „Koncertu Rodzinnego”, który dedykowany był Mamom, Tatom i Dzieciom...Na koncercie wszyscy mogli wysłuchać m.in. nowej piosenki, promującej płytęks. biskupa, którą to duchowny zadedykował papieżowi Franciszkowi.W „Koncercie Rodzinnym” zaprezentowały się również zespoły, które ćwiczą pod czujnym okiem instruktorów z pocześniańskiego Centrum Kultury m.in. "Wrzosowianie".


Więcej zdjęćWigilia Samorządowa 2012

      Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", jak co roku, uświetnił swoim występem Wigilię Samorządowców Gminy Poczesna. Spotkanie opłatkowe odbyło się w Przedszkolu w Hucie Starej B. Oprócz kolęd, niezwykle oryginalnie wykonanych przez członków "Wrzosowian" zgromadzeni goście mogli zobaczyć przedstawienie Jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków, będących gospodarzami całego spotkania.


Więcej zdjęćAndrzejki 2012

      Noc Świętego Andrzeja, czyli tak zwane Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię Świętego Andrzeja - patrona Szkocji, Rosji i Grecji. W Zespole Folklorystycznym Wrzosowianie Andrzejki odbyły się kilka dni przed kalendarzowym Świętem Andrzeja - 24 listopada. Był to z pewnością wspaniale spędzony czas w niesamowitym, "zespołowym" towarzystwie.

Więcej zdjęćZłota Lilia - Częstochowa

      Dnia 19 listopada 2012 r. w częstochowskim Klubie „Politechnik” 42 zespoły z 12 gmin powiatu częstochowskiego wzięło udział w VIII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych „Złota Lilia 2012”. Zespół Folklorstyczny "Wrzosowianie" zaprezentował się w dwóch grupach : grupa młodsza wystąpiła z suitą częstochowską, a grupa starsza suitą lubelską. Dorobek artystyczny wykonawców oceniała komisja w składzie: Małgorzata Kaniowska - adiunkt w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Katarzyna Drążek-Pasternak - choreograf w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie, Ryszard Strojec - muzyk, prezes Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Artystycznych "Talent" w Częstochowie.11 Listopada - Święto Niepodległości

      Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" jak co roku wziął udział w Gminnych Obchodach Dnia Niepodległości we Wrzosowej. Obchody 11 Listopada rozpoczęły się pod obeliskiem we Wrzosowej. Zakończyły się w pobliskim kościele koncertem patriotycznym. Po mszy, w kościele we Wrzosowej, odbył się krótki koncert złożony z utworów patriotycznych w wykonaniu: Zespołu Folklorstycznego „Wrzosowianie”, „Kwiaty Jesieni” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Więcej zdjęćXVII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej w Myszkowie

      05.11.2013 roku soliści Zespołu Folklorystycznego "Wrzosowianie" wzięli udział w XVII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Przegląd, jak co roku, odbył się w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie.
     W kategorii solistów 10-13 lat: III MIEJSCE zajęła Aleksandra Błaszak.
     W kategorii solistów 14-18 lat: Wyróżnienie zdobyła Karolina Kamińska.

Więcej zdjęć"Tanecznym krokiem do przyjaźni" - ZS we Wrzosowej 2012

      26 października w Zespole Szkół we Wrzosowej odbył się koncert: 'Tanecznym Krokiem Do Przyjaźni'. W ramach projektu uczniowie ZS we Wrzosowej oraz członkowie ZF Wrzosowianie w ostatnim tygodniu września mieli okazję gościć w Solecznikach na Litwie. Tym razem to uczniowie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach odwiedzili naszą gminę. Wszystko to w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży 2012 - "Tanecznym krokiem do przyjaźni".
      W galowym koncercie udział wzięli: Zespóły Folklorystyczne: 'Wrzosowianie', 'Solczanka'; Uczniowie Zespołu Szkół we Wrzosowej: Zespół taneczny 'Bunt', solistki: Klaudia Stolarska i Karolina Kamińska oraz Uczniowie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach. Młodzi ludzie z zaprzyjaźnionych szkół postanowili zaprezentować to, czego wspólnie się nauczyli.
      Akcentem kończącym całą uroczystość, było symboliczne podzielenie się słynnym litewskim chlebem.

Więcej zdjęćHubertus - Olsztyn

      W niedzielę, 21 października 2012 'Wrzosowianie' mieli okazję uczestniczyć w Hubertusie - czyli pogoni za lisem. Cała uroczystość odbyła się pod zamkiem w Olsztynie, panowała atmosfera pikniku.
      Zespół mógł wziąć udział w pikniku, dzięki Panu Andrzejowi Szewczykowi, z którym wspólnie jeździmy na występy na terenie gminy. Można z pewnością stwierdzić że grupa osób ubrana w historyczne stroje, na wozie zaprzężonym w dwa konie, z woźnicą - wyżej wspomnianym Panem Andrzejem - ubranym również w strój szlachecki stanowiła piękną całość, robiącą piorunujące wrażenie.
      Zdjęcia powstałe w trakcie Hubretusa będą niesamowitą pamiątką zarówno dla Zespołu, jak i dla stajni Pana Andrzeja.

Więcej zdjęćXI Jurajski Festiwal Folklorystyczny

      20 października 2012r. członkowie dwóch grup Zespołu Folklorystycznego 'Wrzosowianie' wzięli udział w XI Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym, który w tym roku odbył się w Klubie 'Politechnik' w Częstochowie. Grupa młodsza zaprezentowała suitę częstochowską, natomiast grupa starsza wystąpiła w niezywkle skocznym 'Lublinie'. Bez najmniejszego wahania występ można zaliczyć do udanych. Pozostaje nam tylko czekać na wyniki..

Więcej zdjęćComenius: "Uczenie się przez całe życie" -
Z.S. we Wrzosowej

      4 października 2012r. członkowie Zespołu Folklorystycznego 'Wrzosowianie' mieli okazję zaprezentować się przed młodzieżą z Turcji, Hiszpanii i Rumunii, która odwiedziła Zespół Szkół we Wrzosowej w ramach projektu edukacyjnyego 'Comenius'. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej Z.S we Wrzosowej, a Zespół zaprezentował tańce regionu częstochowskiego, groteskę ludową - Maski "Baby" oraz tańce narodowe: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak. Występ zespołu wzbudził niezmierne zadowolenie wśród przybyłych gości.

Więcej zdjęć"Tanecznym krokiem do przyjaźni" - Litwa 2012

      Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" oraz uczniowie Zespołu Szkół we Wrzosowej w dniach 25 - 29 września 2012r. gościli w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Soleczniach na Litwie realizując projekt - w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży 2012 - "Tanecznym krokiem do przyjaźni".
     Podczas pobytu w Solecznikach prowadzono zajęcia integracyjne „Poznajmy się”, które miały doprowadzić do wzajemnego poznania się obu środowisk. Uczniowie pod kierunkiem choreografów z Litwy i Polski poznali dwa tańce: polski - krakowiak i litewski - pliauskutis. Zaproszeniem na koncert był happening na placu przed budynkiem samorządu solecznickiego. Wrzosowianie prezentując program złożony zarówno z tańców narodowych, jak i regionalnych spotkali się z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców.
     Aby lepiej poznać litewski kraj, młodzież zwiedziła Wilno. Ogromne wrażenie wywołał na zwiedzających cmentarz na Rossie. Uczniowie podążali też śladami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Domeyko. Zwiedzili katedrę wileńską, byli na Placu Prezydenckim, podziwiali kościół pod wezwaniem św. Anny, którym zachwycał się Cesarz Napoleon oraz modlili się pod Ostrą Bramą.

Więcej zdjęćOtwarcie hali sportowej - Poczesna 2012

      Uroczystości otwarcia hali sportowej w Poczesnej rozpoczęły się 13 września 2012r. punktualnie o godzinie 11. Były sztandary, hymn, przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu przez ks. Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego – Wacława Depo.
      W części artystycznej mogliśmy zobaczyć Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" ze swoim przepięknym repertuarem oraz śpiewaka operowego - Juliusza Ursyna-Niemcewicza.

Więcej zdjęćDożynki Gminne - Nierada 2012

      9 września 2012 Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" wziął udział w Gminnych Dożynkach, które odbyły się na placu OSP w Nieradzie. Było uroczyście, tradycyjnie, ludowo, pięknie i wesoło. Tak jak powinno być na dożynkach.
      Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni na placu przed remizą zwiedzali stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez Centrum Kultury w Poczesnej. Zaprezentowali się „Wrzosowianie” oraz goście z miejscowości Ślemień: Kapela Boracza, która rozruszała publiczność oraz zespół Lasowianki. Na Gminnych Dożynkach nie zabrakło także rockowego akcentu - zagrał zespół Sierociniec.

Więcej zdjęćPożegnanie wakacji z GOK Mstów

      31 sierpnia 2012 Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" wziął udział w imprezie pt. "Pożegnanie Wakacji z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Mstowie". Jak sama nazwa mówi koncert odbył się we Mstowie, a "Wrzosowianie" byli główną atrakcją dla zaproszonych gości. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy, w związku z czym byliśmy zmuszeni pożegnać tegoroczne wakacje, wchodząc w nowy rok szkolny ludowym krokiem.

Więcej zdjęćOtwarcie ścieżki historyczno - dydaktycznej w Ślemieniu

      W sobotę 25 sierpnia 2012 r. w Parku Rekreacyjno - Wypoczynkowym w Ślemieniu odbyło się otwarcie ścieżki historyczno - dydaktycznej. Była to uroczystość zorganizowana przez Urząd Gminy w Ślemieniu i dotyczyła projektu pn. Promocja dziedzictwa historycznego Państwa Ślemieńskiego. Ścieżka historyczno - dydaktyczna opisuje historię Państwa Ślemieńskiego. Jej wizualizację stanowi 9 gablot umieszczonych na terenach dawnych zabytków: sądu obwodowego, zespołu dworu, pieca hutniczego, kościoła parafialnego, szpitala - przytułku dla ubogich, karczmy oraz Sanktuarium na Jasnej Górce.
      Na otwarcie ścieżki historyczno - dydaktycznej przybyło około 500 osób, a wśród nich między innymi: zaproszeni goście, delegacja ze Słowacji, delegacja z Francji, mieszkańcy Gminy Ślemień i okolic a także turyści z innych miejscowości Polski. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", który zaprezentował bogaty repertuar, ciesząc się uznaniem wśród przybyłej publiczności.
      Warto również dodać, że wspomniane wcześniej otwarcie tzw. "Skansenu" było połączone z Dożynkami Gminnymi w Ślemieniu. Dzięki temu "Wrzosowianie" odwiedzając żywiecczyznę mogli zaprezentować się jednocześnie na dwóch ważnych uroczystościach.

Więcej zdjęćWarsztaty taneczne - Ślemień 2012

      Podczas tegorocznych wakacji Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie spędził aktywnie czas na warsztatach tanecznych w Ślemieniu. W dniach 25.07.2012 – 28.07.2012 zaprzyjaźnione Szkolne Schronisko Młodzieżowe zamieszkiwała gr. B wraz z Zespołem Estradowym „Takt”, natomiast od 28.07.2012 do 02.08.2012 uczestnicy grupy starszej mogli zaprezentować swój dotychczasowy repertuar mieszkańcom gminy Ślemień. Wrzosowianie występowali wraz z góralską kapelą „Boracza” i zespołem śpiewaczym „Lasowianki”. Różnorodność repertuaru oraz barwne stroje wzbudziły zachwyt i zadowolenie wśród przybyłej publiczności i władz gminy, dzięki czemu otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystość otwarcia Parku Etnograficznego Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu.

Więcej zdjęćXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
„Z daleka i bliska” 2012

      Zespoły folklorystyczne przyjechały już 2 lipca. W dwa dni później odbył się pierwszy koncert - Dzień Macedoński we Wrzosowej. Potem były kolejne występy – Dzień Serbski w Kamienicy Polskiej, Dzień Bułgarski w Przyrowie i Dzień Litewski w Piasku. Każdy z koncertów zgromadził nie tylko samych zainteresowanych i ich rodziny, ale również lubiąca folklor publiczność. Zespoły, zarówno te z Polski jak i zagraniczni goście, podziwiani i oklaskiwani byli także podczas uroczystego korowodu, który w niedzielę - 8 lipca - odbył się w samym centrum Częstochowy. Goście zebrali się na placu Biegańskiego i przeszli Trzecią Aleją w stronę Jasnej Góry. Tańczyli grali, a do nich – najchętniej – przyłączały się dzieci. Potem wszyscy wystąpili na scenie klubu „Politechnik”. Mimo pięknej pogody na zewnątrz i upału w środku – widownia wypełniona była po brzegi. To był jubileuszowy, piętnasty już koncert „Z daleka i bliska”. Mówię do zobaczenia za rok – powiedziała na zakończenie dyrektor częstochowskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, Anna Operacz. Gośćmi gminy Poczesna była grupa z Macedonii. Do domu wyjechała w poniedziałek.

Więcej zdjęćXVII Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych - Wisła 2012

      Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Poczesnej wziął udział w XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiśle. Przyjechał z nagrodą. Nasz zespół reprezentował województwo śląskie. W przeglądzie wzięły udział 24 zespoły artystyczne z całej Polski, prezentując taniec, muzykę, śpiew oraz kulturę i obrzędy swoich regionów. Członkowie „Wrzosowian” zaprezentowali wszystkie tańce narodowe. Zatańczyli poloneza, mazura, kujawiaka, oberka oraz tańce regionalne: Lublin, groteska ludowa „Maski - Baby", bawiąc i wprowadzając w zachwyt publiczność wiślańskiego Amfiteatru im. S. Hadyny. Podczas koncertu finałowego „Wrzosowianie" zostali wyróżnieni jako najlepszy zespół folklorystyczny w Polsce, wiążący swoją działalność z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Członkowie zespołu, choreograf i kierownik artystyczny - Justyna Wilk oraz instruktor muzyczny - Dorota Wiśniewska-Klekot otrzymali serdeczne gratulacje z rąk przewodniczącego komisji za wysoki poziom, wkład pracy i wyraz artystyczny zespołu.

Więcej zdjęćFestyn - Huta Stara B 2012

      2 czerwca bieżącego roku na Placu Olimpii w Hucie Starej B odbył się Festyn Lokalny z cyklu Lato w Poczesnej 2012 pod hasłem „Lato z książką”. Festyn odbył się pod patronatem Wójta Gminy Poczesna. W części artystycznej zaprezentował się Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" zachwycając przybyłą publiczność programem składającym się z tańców narodowych: Kujawiak, Oberek, Polonez, Mazur, jak i regionalnych: suita cieszyńska, lubelska oraz częstochowska.

Więcej zdjęć65-lecie KGW we Wrzosowej

      27 maja 2012 we Wrzosowej uroczyście obchodzono 65-lecie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Maria Adamus – przewodnicząca KGW we Wrzosowej – powitała gości i przypomniała przybyłym historię Koła. Wójt wraz z przewodnicząca Rady Gminy wręczyli przewodniczącej Koła pamiątkową tablice. Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna. Na scenie zaprezentował się zespół Wrzosowianie.

Więcej zdjęćObchody Święta 3-go maja 2012

      Gminne uroczystości święta 3-go maja rozpoczęły się o godzinie 11.30 w kościele parafialnym w Poczesnej. Oprócz władz gminnych, pocztów sztandarowych, przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych, zaproszonych gości, na uroczystej mszy nie zabrakło również mieszkańców. Po uroczystościach w kościele przemaszerowano uroczyście do świetlicy w Nowej Wsi. Tam rozpoczęła się część świecka i artystyczna przygotowana przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji. Przybyli na imprezę, mogli podziwiać występy zespołu folklorystycznego Wrzosowianie i zespołu Kwiaty Jesieni. Był też mini-koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Ani Dryndy z Poczesnej. Uroczystości zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Kół Gospodyń Wielskich z Gminy Poczesna.

Więcej zdjęćWystęp w Przedszkolu nr. 8 w Częstochowie

      5 kwietnia 2012 członkowie Zespołu Folklorystycznego "Wrzosowianie" wzięli udział w lekcji pokazowej w Przedszkolu nr. 8 w Częstochowie. Zaprezentowaliśmy tańce regionu: częstochowskiego, cieszyńskiego i beskidu żywieckiego oraz tańce narodowe tj: Kujawiak, Oberek i Krakowiak. Niesamowicie kolorowe stroje i świetnie zaprezentowany program wywarły ogromne wrażenie na wspaniałych przedszkolakach.

Więcej zdjęćGminny Dzień Kobiet - Słowik 2012

      Już po raz piąty Wójt Gminy Poczesna zaprosił mieszkanki gminy Poczesna do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Uroczystość odbyła się 10 marca 2012 roku w remizie OSP w Słowiku. Życzeniom towarzyszyło wręczenie kwiatów. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”.

Więcej zdjęćFerie Zimowe - Ślemień 2012

      W dniach 6 - 10 lutego 2012, podczas drugiego tygodnia ferii Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie wraz z Zespołem TAKT wzięli udział w zimowisku w uroczym Ślemieniu w powiecie żywieckim. W pamięci uczestników na długo zostanie wspomnienie wieczoru teatralnego, podczas którego odbyły się małe spektakle teatru lalek, przygotowane od początku do końca przez młodzież – począwszy od wykonania kukiełek i rekwizytów i stworzenia scenariusza a zakończywszy na występie przed koleżankami i kolegami. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła wizyta w Muzeum Browaru Żywiec. Po przekroczeniu dębowych wrót, goście Muzeum weszli w inny świat - świat piwa naznaczony 150-letnią historią Browaru w Żywcu. Bliskość eksponatów muzealnych powodowała, że zwiedzający niemal metafizycznie przenieśli się w odległe czasy, dostrzegając tym samym zmiany, jakie na przestrzeni wieków zaszły w technologii produkcji piwa. Duże wrażenie zrobiła rekonstrukcja XIX-wiecznej uliczki oraz typowa dla tamtych czasów karczma. Przysiadając na moment w galicyjskiej karczmie, można było poczuć atmosferę, w której konsument najczęściej spotykał się z żywieckim piwem.

Więcej zdjęćNoc Filmowa 2012

      W dniu 02 lutego 2012r. w remizie OSP we Wrzosowej Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie zorganizował noc filmową, podczas której członkowie wszystkich grup wspólnie obejrzeli filmy tj.: Smerfy, Wyspa dinozaura, Kot w butach, Och Karol 2 i Chłopaki nie płaczą. Członkowie zespołu byli zobowiązani przynieść ze sobą śpiwory, poduszki i suchy prowiant. Noc filmowa trwała do późnych godzin wieczornych, cieszyła się dużym zainteresowaniem i na pewno powtórzymy ją raz jeszcze.

Więcej zdjęćWigilia 2011

      W bieżącym roku Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" mógł wziąć udział we wspólnym spotkaniu wigilijnym kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia - 17 grudnia. Na samym początku głos zabrały "władze" zespołu: Pani Anita Imiołek, Pani Justyna Wilk i Pan Marian Kołodziej. Po części oficjalnej mogliśmy podzielić się opłatkiem i życzyć każdemu z osobno pomyślności i szczęścia na nadchodzący 2012 rok.

Więcej zdjęćOgólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie 2011/2012

     W dniach 12-13.12.2011 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się pierwszy etap przesłuchań eliminacyjnych w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Będzin 2011. W tym roku wśród laureatów znalazła się solistka Zespołu Folklorystycznego "Wrzosowianie" - Karolina Kamińska zdobywając I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do drugiego etapu - przesłuchań finałowych.
     Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie to jeden z największych Festiwali Kolęd w Polsce debiutował jako impreza regionalna. Powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy Parafii Św. Trójcy w Będzinie w 1994r. Festiwalowi już od początku towarzyszy fenomen przyjaźni i zaufania. Ludzie zaangażowani w działalność organizatorską - szczególnie młodzież - powierzając swój czas i wysiłek pięknej idei propagowania tradycji i wartości narodowych oraz kulturowych, jakie niosą z sobą kolędy i pastorałki śpiewane w polskich domach. Festiwal jest konkursem, w którym nie stawia się ładnych barier dotyczących Wykonawców. Stąd też pochodzenie ich jest bardzo różne.
     Obecnie eliminacje do konkursu odbywają się w 33 miastach na terenie całego kraju i w również na Ukrainie.
Wigilia Samorządowa 2011

      Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", aby uświetnić swoim występem wigilię samorządowców gminy Poczesna zaprezentował niesamowity repertuar przeróżnych kolęd i pastorałek, wzbudzając zachwyt przybyłych władz gminy.

Więcej zdjęćXVI Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej
Myszków 2011

      Reprezentanci naszej gminy wzięli udział w XVI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie. W tym roku wśród laureatów konkursu znaleźli się soliści Zespołu Folklorystycznego ,,Wrzosowianie":
      - I miejsce w kategorii dorosłych zajęła Paulina Zarzycka oraz w tej samej kategorii III miejsce wywalczył Adam Brzozowski.
      - I miejsce w kategorii solistów 14 - 16 lat zajęła Karolina Kamińska.

Więcej zdjęćXIX Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze"
Baranów Sandomierski 2011

      W dniach 1 - 2 października 2011 roku odbyła się w Baranowie Sandomierskim XIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej ,,Dziecko w folklorze". Wśród uczestników tego festiwalu znaleźli się przedstawiciele województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i śląskiego. Województwo Śląskie reprezentował jeden zespół - nasz reprezentacyjny Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie". Młodzi tancerze zaprezentowali tańce regionu częstochowskiego z towarzystwem kapeli oraz suitę lubelską, a także tańce narodowe tj: Krakowiak, Kujawiak, Oberek. Zespół został wysoko oceniony przez jury festiwalu zajmując II miejsce oraz otrzymując wyróżnienie w kategorii zespołów tanecznych.

Więcej zdjęćXII Dni Europejskiej Kultury Ludowej - Dożynki Jasnogórskie - Częstochowa 2011

      Jak co roku w pierwszych dniach września w Częstochowie spotkali się rolnicy z całej Polski, by świętować zakończenie całorocznych prac polowych. Dożynki gromadzą nie tylko rolników, ale również rzesze sympatyków folkloru i wiejskich wyrobów. Tegoroczne uroczystości były połączone z XX Krajową Wystawą Rolniczą, która jest jedną z najważniejszych tego typu imprez o charakterze wystawienniczo - targowym oraz XII Dniami Europejskiej Kultury Ludowej. Dożynki Jasnogórskie wiążą się również z kultywowaniem tradycji folkloru. W tym roku Gminę Poczesna reprezentował Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", który przedstawił bogaty program artystyczny.

Więcej zdjęćGminne Dożynki w Brzezinach Nowych 2011

      Dożynki obchodzono już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczyno - dworska. Była to zabawa, poczęstunek i tańce - jako nagroda za dobrze wykonaną prace przy żniwach i zebrane plony. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój wizerunek. W okresie lat 20 i 30 - tych XX wieku zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe oraz parafialne. Po 1980 roku dożynki zmieniły kolejny raz swój charakter. Pozostając świętem rolniczego stanu, stały się jednocześnie uroczystością religijną i dziękczynieniem składanym Bogu za plony i szczęśliwy przebieg żniw.
      Zespół po raz czwarty wziął udział w Dożynkach Gminnych, które w tym roku odbyły się w Brzezinach Nowych. Grupy średnia i młodsza zaprezentowały tańce regionów: częstochowskiego, krakowskiego i łowickiego, a grupa najstarsza wystąpiła z wiązanką przyśpiewek.

Więcej zdjęćXX Ogólnopolski Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej "Zamczysko 2011" - Olsztyn 2011

      Po raz dwudziesty na zamku w Olsztynie odbył się Ogólnopolski Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej. Jak co roku w przeglądzie wzięły udział osoby z całego kraju, w tym również po raz pierwszy "Wrzosowianie".

Więcej zdjęćRegionalne Spotkania Zespołów Artystycznych OSP
Ciechocinek 2011

      W dniu 21.08.2011 odbyły się Regionalne Spotkania Zespołów Artystycznych OSP w Ciechocinku. Jedenaście zespołów z pięciu województw tj. Śląskie, Podlaskie, Wielkopolskie, Warmii i Mazur zaprezentowało się w muszli koncertowej w parku Zdrojowym. Wystąpili:Zespół Folklorystyczny "Kociewski", Zespół Pieśni i Tańca "Rychławianki", Zespół "Wielkopolanki" z Kramska, Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowa" z Dąbrówna, Zespół Folklorystyczny "Pogranicze" z Szipliszek, Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" z Wrzosowej, Zespół "Mirana" z Kisielic, Zespół "Florianki" z Niezywiecia, Zespół "Sentymentalne serca" z Kramska, Zespół "Ognista drużyna" z Czermina, oraz solistki: druhna Weronika Gabriel i druhna Stanisława Dziardziel.

Więcej zdjęćFOLKLOR FESTIVAL ILINDENSKI DENOVI
Bitola, Macedonia 2011

      W dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2011 roku Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie" gościł w Macedonii na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ilinden" z Bitoli. Głównym punktem programu pobytu był udział ,,Wrzosowian" w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca ,,Ilinden Days", który po raz 41 odbył się w Bitoli w 107 rocznicę wybuchu powstania narodowego. Macedonia przez 600 lat nie miała własnej państwowości. W 148 p.n.e została włączona do imperium rzymskiego jako jedna z prowincji. Przez kolejne wieki była pod panowaniem Bułgarii, Bizancjum, Grecji i Serbii, od XIV do początku XX wieku stanowiła część państwa tureckiego. 2 sierpnia 1903 roku w południowo - zachodniej Macedonii wybuchło tzw. ,,powstanie ilindeńskie", które rozpoczęło się w Kruszewie - najwyżej położonym mieście w Macedonii. Po sześciu wiekach niewoli powstała pierwsza wolna Republika Kruszewska. Rocznica tego zdarzenia to wielkie święto narodowe, którego obchodom towarzyszy festiwal w Bitoli. Wśród zaproszonych zespołów zagranicznych oprócz ,,Wrzosowian" znalazły się: Ludowy Balet ,,Orizaba" z Meksyku, Zespół ,,Choj-Gur" z Turcji, Zespół ,,Riesitiana" z Rumunii.
      Międzynarodowe prezentacje uświetnił występ Macedońskiego Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Tanec". ,,Ilinden Days" to święto macedońskiego folkloru. Na wielu koncertach prezentowały się zespoły mające w programie folklor macedoński - oprócz formacji z kraju występowały też zespoły macedońskie z Albanii, Grecji, Serbii czy Australii.       Zespół ,,Wrzosowianie" przedstawił macedońskiej publiczności dwa programy. Pierwszy to region częstochowski w nowej aranżacji muzycznej (opracowanej przez A. Jaśkiewicz) oraz choreograficznej (opracowanej przez J. Wilk). Zespołowi po raz pierwszy w historii towarzyszyła kapela w składzie: Anna Jaśkiewicz - akordeon, Konrad Kołtun - klarnet i Dawid Kowalczyk - kontrabas. Na drugi program składały się tańce narodowe: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak.
      "Wrzosowianie" gościli w domach prywatnych, mieli okazję poznać codzienne życie macedońskich rodzin oraz ich rówieśników - tancerzy zespołu ,,Ilinden". W przerwach między koncertami zwiedzili Bitolę, Kruszewo, zachwycali się pięknem Ohridu, odpoczywali nad Prespańskim Jeziorem w Pretor.

Więcej zdjęćMiędzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
"Z daleka i bliska" 2011

      W pierwszym tygodniu lipca bieżącego roku zakończyły się XIV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "Z Daleka i bliska", które zostało m. in. objęte patronatem Wójta Gminy Poczesna. Tradycyjnie już Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej wzięło udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu jako partner Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
      W tym roku naszym gościem był Zespół Pieśni i Tańca "Skopje" z Macedonii. Grupa muzyków i tancerzy pod kierownictwem Slobodana Manasjewicza zaprezentowała bogaty repertuar tańców macedońskich.Ciekawostką jest fakt, że układy taneczne wykonywane są w tradycyjnych, ponad stuletnich strojach. Żywiołowość naszych południowych przyjaciół przejawiająca się głównie charakterystycznym brzmieniem kapeli i skocznymi rytmami była gorąco przyjęta na wszystkich koncertach, które odbyły się w ramach imprezy: w Złotym Potoku, Przyrowie, Kłomnicach, we Wrzosowej i w Częstochowie. Tydzień pobytu gości obfitował w spotkania integracyjne z Wrzosowianami.
      W sobotę 2 lipca sala OSP Wrzosowa stała się miejscem folkowych popisów zespołów uczestniczących w XIV Międzynarodowych Spotkaniach. Oprócz Zespołu Folklorystycznego "Wrzosowianie" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Skopje" w koncercie udział wzięły zespoły: "Pierwiosnek" z Ukrainy, "Akdeniz" uniwersytecki Zespół Tańca Ludowego z Turcji, "Flori Muresene" z Rumunii oraz zespoły polskie: JANOWIANIE, KŁOMNICKIE PŁOMYCZKI, PRZYROWSKIE NUTKI, KAMIENICA. Koncert zakończył się niezwykle spontanicznie - wspólnym tańcem przedstawicieli polskich i zagranicznych zespołów oraz gości koncertu.

Więcej zdjęćFestyn w Nieradzie 2011

      Dnia 19 czerwca 2011r. na Placu OSP w Nieradzie odbył się Festyn lokalny pod patronatem Wójta Gminy Poczesna mgr inż. Krzysztofa Ujmy. Pierwszymi, którzy wystąpili na plenerowej scenie, były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie. Następnie uczestnicy zabawy mogli obejrzeć występ Zespołu Tanecznego „Splot” z Częstochowy. Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” także zagościł na scenie i wprowadził przyjazną atmosferę.

Więcej zdjęćChorzów 2011

      1 i 2 czerwca w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie spotkali się uczniowie, laureaci konkursu interdyscyplinarnego dla uczniów szkół podstawowych i konkursów przedmiotowych dla gimnazjów w województwie Śląskim. Imprezie towarzyszyła prezentacja wybranych gmin z terenu województwa Śląskiego. Jedną z atrakcji stanowiska Gminy Poczesna byli przedstawiciele Zespołu Foklorystycznego "Wrzosowianie" prezentując się w siedmiu strojach z różnych regionów Polski. "Wrzosowianie" również dali popis taneczno-wokalny, wykonując tańce regionu częstochowskiego.

Więcej zdjęćŚwięto Strażackie Powiatu Częstochowskiego
Wrzosowa 2011

      22 maja 2011 roku w OSP Wrzosowa odbyło się Święto Strażackie Powiatu Częstochowskiego, na którym nie zabrakło także Zespołu Folklorystycznego "Wrzosowianie". Zespół wystąpił w trzech grupach wiekowych, prezentując odrębne programy artystyczne, m.in. suitę tańcy cieszyńskich, lubelskich, krakowskich, beskidu żywieckiego, a także tańce narodowe Kujawiak, Oberek, Krakowiak. Półgodzinny koncert zakończony został finałową Polką.

Więcej zdjęćVII Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Koziegłówki - Lgota Górna 2011

     Zespół po raz drugi wziął udział w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej, gdzie pod okiem p. mgr Doroty Wiśniewskiej - Klekot pilnie przygotowywał się do występu. Grupa solistek zaprezentowała dwa utwory "Ukrzyżowany" oraz "Na Krzyżu". Przegląd Pieśni Pasyjnej miał formę konkursu. W przeglądzie mogli wziąć udział: soliści i duety, zespoły wokalne, zespoły wokalno - instrumentalne, chóry dziecięco - młodzieżowe i chóry dorosłe w różnych kategoriach wiekowych. Każdy wykonawca miał przygotować dwa utwory - pieśni. Celami przeglądu były między innymi: kultywowanie i popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, ewangelizacja przez śpiew pieśni i piosenek wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie istoty wiary katolickiej -Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.
VI Regionalna Prezentacja Stołów Wielkanocnych
Krzepice 2011

      VI Regionalna Prezentacja Stołów wielkanocnych miała miejsce 10 kwietnia 2011 roku w Krzepicach. Gminę Poczesna reprezentowało KGW z Wrzosowej wraz z Zespołem Folklorystycznym "Wrzosowianie". Barwnie i ciekawie przygotowany stół cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród gości, a "Wrzosowianie" wprowadzili uczestników prezentacji w świąteczny, wiosenny nastrój pieśnią pasyjną "Ukrzyżowany".

Więcej zdjęćFerie zimowe - Siedlec Janowski 2011

      W dniach 17.01.2011 - 22.01.2011 członkowie Zespołu Folklorystycznego Wrzosowianie wraz z Zespołem Estradowym - Takt wzięli udział w zimowych warsztatach tanecznych w Siedlcu Janowskim. Zajęcia z różnych dziedzin tańca pozwoliły nam na poszerzenie naszych umiejętności. Oprócz zajęć tanecznych mieliśmy okazję wykazać się plastycznie i wokalnie. Mile spędzony czas w świetnym towarzystwie na pewno zagości w naszej pamięci na długi czas.

Więcej zdjęćKoncerty Kolęd 2010/2011

      Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia wziął udział w przeróżnych koncertach kolęd, prezentując swoje umiejętności wokalne i wprowadzając publiczność w klimat świąteczny. Soliści zespołu zostali świetnie przygotowani przez Panią Dorotę Wiśniewską - Klekot - naszego instruktora śpiewu. Kolędowaliśmy m.in. na V Prezentacji Stołów Wigilijno - Bożonarodzeniowych w Kochcicach, a także w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, spotkaniu wigilijnym w Brzezinach oraz GCKIiR w Poczesnej.

Więcej zdjęćWigilia 2010

      W dniu 18.12.2010 członkowie Zespołu Folklorystycznego Wrzosowianie uczestniczyli we wspólnym spotkaniu wigilijnym. Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia mieliśmy szansę każdemu z osobna życzyć pomyślności, radości oraz aby ten Nowy Rok - 2011 był dużo lepszy od poprzedniego.

Więcej zdjęćAndrzejki 2010

      Noc Świętego Andrzeja, czyli tak zwane Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię Świętego Andrzeja - patrona Szkocji, Rosji i Grecji. W Zespole Folklorystycznym Wrzosowianie Andrzejki odbyły się kilka dni przed kalendarzowym Świętem Andrzeja - 19 listopada. Był to z pewnością wspaniale spędzony czas w niesamowitym, "zespołowym" towarzystwie.

Więcej zdjęćVII Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych "ZŁOTA LILIA" 2010 / Częstochowa

      3 listopada 2010 Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie wziął udział w XV - Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Domu Kultury w Myszkowie. Warto dodać, że soliści zespołu nie pierwszy raz wykonują pieśni patriotyczne, dzięki czemu nie mieli najmniejszego problemu aby w tej kwestii pokazać swoje umiejętności wokalne.

Więcej zdjęćXV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina / Myszków 2010

      3 listopada 2010 Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie wziął udział w XV - Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Domu Kultury w Myszkowie. Warto dodać, że soliści zespołu nie pierwszy raz wykonują pieśni patriotyczne, dzięki czemu nie mieli najmniejszego problemu aby w tej kwestii pokazać swoje umiejętności wokalne.

Więcej zdjęćJurajski Festiwal Folklorystyczny - Kłobuck 2010

      22 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbyły się przesłuchania zespołów folklorystycznych w ramach X Jubileuszowego Festiwalu Folklorystycznego. Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie od 2004 roku bierze czynny udział w ww. festiwalu zdobywając liczne nagrody. Tak też było tym razem, członkowie zespołu zdobyli wyróżnienie, jednocześnie wywołując radość i zadowolenie.

Więcej zdjęćKonferencja naukowa w Sejmie - Kultura w działalności OSP - Tradycja i Współczesność / Warszawa 2010

      27 września 2010 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja naukowa „Kultura w działalności OSP - tradycja i współczesność" zorganizowana przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, w której uczestniczyli członkowie Zespołu Folklorystycznego Wrzosowianie. Słuchacze ww. konferencji dowiedzieli się, że przy OSP działa 810 orkiestr, 500 zespołów artystycznych, 1300 izb pamięci oraz kilka muzeów, a bogata działalność kulturalno-oświatowa prowadzona jest na różnych szczeblach - są to przeglądy i festiwale orkiestr OSP, konkursy kronikarskie, zawody sportowo-pożarnicze, obronne, konkursy fotograficzne i radiowe. Na konferencji w Sejmie przedstawiono 12 referatów i 3 komunikaty.

Więcej zdjęćI Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych w otwartej przestrzeni - Jabłkowo 2010

      Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie w dniach 11 - 12 września 2010 wziął udział w I Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych w otwartej przestrzeni w Jabłkowie. Impreza miała charakter międzynarodowy, a program przeglądu obejmował występ pięciu zespołów ludowych: kaszubski zespół regionalny „Levino” z Lęborka, „Sarbianie” z Sarbii, „Goślinianie” z Murowanej Gośliny, zespół z Jużnoukraińska „Kvity Ukrayiny” oraz oczywiście Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie z Poczesnej. Atrakcją Przeglądu było także mini wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, przejazd bryczką i konno oraz różne konkursy prowadzone przez prowadzącego Przegląd – Michała Zdrojowego z Poznania. Na koniec Przeglądu wystąpił teatr Beltaine, działający przy Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim, który specjalizuje się w pokazach sztuki fireshow.

Więcej zdjęćNarodowe Dożynki DUZIJANCA 2010 - Subotica, SERBIA

      Ogromnym wyróżnieniem dla Naszego Zespołu był występ podczas narodowych dożynek DUZIJANCA 2010 w Serbii w miejscowości Subotica. Po raz pierwszy w stuletniej tradycji organizowania tego typu uroczystości, wziął w niej udział zespół z Polski. Warto podkreślić, iż na żywo w serbskiej telewizji transmitowano przemarsz uczestników DUZIJANCA, mszę świętą oraz galowy koncert. Dzięki temu polski folklor mógł być podziwiany przez mieszkańców całej Serbii.

Więcej zdjęćDożynki Jasnogórskie 2010

      W dniach 3 - 5 września 2010 w Częstochowie odbyły się: XI Dni Europejskiej Kultury Ludowej i XIX Krajowa Wystawa Rolnicza. Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie razem z wieloma zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi zespołami ludowymi mógł uczestniczyć w obchodach ww. święta. Mimo deszczowej pogody, w sobotę (4 września), stanęliśmy na scenie plenerowej w najbardziej popularnym miejscu Częstochowy - placu Biegańskiego, radośnie tańcząc i prezentując swój repertuar. Występ ten dzięki niezwykłej efektowności, na pewno zapadł w pamięci zgromadzonej publiczności.

Więcej zdjęć